215 chyavanprash ajurwedyjski superpokarma

Chyavanprash ajurwedyjski superpokarm

 

Chyavanprash [wymawia się chawan prasz] to ziołowy preparat, który w medycynie ajurwedyjskiej jest podstawowym środkiem wzmacniającym i odżywczym o wszechstronnym działaniu. Ze względu na swe właściwości przede wszystkim: tonizuje i odżywia, odmładza oraz oczyszcza. Jest też naturalnym afrodyzjakiem.

Według ajurwedy chyavanprash jest połączeniem wszystkich smaków oprócz słonego. Jednak dominującym jego smakiem jest smak słodki. Konsystencją przypomina galaretkę.

Podstawą tego preparatu jest amla (inaczej amalaki) – jedno z ziół o najsilniejszym działaniu odmładzającym według ajurwedy. Amla jest bogatym naturalnym źródłem witaminy C (w jednym owocu jest jej średnio około 3000 mg). Chyavanprash poprawia apetyt, oczyszcza jelita i reguluje poziom cukru we krwi. Wpływa korzystnie na krew, kości, wątrobę i serce. Regeneruje oraz odżywia tkanki oraz zwiększa ilość czerwonych ciałek krwi. Oczyszcza jamę ustną, wzmacnia zęby, odżywia kości oraz pobudza porost włosów i paznokci. Poprawia wzrok, hamuje krwawienie dziąseł oraz łagodzi stany zapalne żołądka i jelita grubego.

Chyavanprash to najbardziej znany w ajurwedzie środek odmładzający. W jego skład oprócz owocu amalaki wchodzi także kilkadziesiąt innych ziół stosowanych w celu uzyskania efektu synergii. Do preparatu jest często dodawana substancja słodząca, na przykład nierafinowany cukier brązowy, ewentualnie miód, co nadaje mu intensywną, skoncentrowaną słodycz. Owoc amalaki, jak również inne zioła, które wchodzą w skład chyavanprash, gwarantują, że słodycz zostaje właściwie strawiona i nie powoduje żadnej szkodliwej reakcji.

Zalecana dawka to 1-2 łyżeczki, przyjmowana codziennie rano. Ajurweda zaleca, by po zażyciu chyavanprash wypić szklankę ciepłego msuplementa. Można też dodać jeden lub dwa suszone daktyle namoczone przez noc w wodzie. Następnego dnia należy rozciąć napęczniałe daktyle, wypełnić preparatem chyavanprash oraz zblanszowanym migdałem i powoli przeżuwać. Tak przygotowany chyavanprash wzmaga produkcję kolagenu, wspomaga regenerację komórek oraz wzmacnia włosy i paznokcie.

Chyavanprash, jak również inne preparaty ziołowe, są nazywane „ajurwedyjskimi superpokarmami” ze względu na wysoką zawartość składników odżywczych i bogate właściwości odmładzające oraz regenerujące.

Tekst: Agnieszka Cygan

serwis informacyjny a-ajurweda.pl „Wszystko o ajurwedzie”

 

Literatura:

 

– Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie, Dawid Frawley, Vasant Lad, Kraków 2012.

– Prakriti. Odkryj swoją pierwotną naturę, Robert E. Svoboda, Kraków 2013.

 

Książki ukazały się w serii a-ajurweda.pl, nakładem wydawnictwa A-ti information services.

Warto przeczytać

Zawsze piszemy jasno, prosto i zrozumiale. Tworzymy artykuły DLA Was.