274 ziola jak zbierac przetwarzac i stosowac recenzja ksiazki magdaleny gorzkowskiej

"Zioła. Jak zbierać, przetwarzać, stosować" – recenzja książki Magdaleny Gorzkowskiej

Biorąc książkę “Zioła. Jak zbierać, przetwarzać, stosować” pierwszy raz do ręki, podeszłam bez większego entuzjazmu – kolejna suplementtura o ziołach, mam już ich kilka, więc czego nowego mogę się spodziewać? Okazało się jednak, że się myliłam.

 Ta książka to rzetelna i kompsuplementsowa wiedza o wybranych ziołach z naszej strefy klimatycznej, od pierwszej do ostatniej strony dogłębnie przemyślana i dopracowana.

Zawiera charakterystykę 43 ziół. Co ciekawe, nie opisanych według kolejności alfabetycznej, a według miesięcy, w których można je zbierać.

Autorka Magdalena Gorzkowska w prosty i ciekawy sposób wprowadza nas w świat najbardziej znanych i dostępnych w naszej strefie klimatycznej ziół.

 Większość z nich jest nam dobrze znana (a jakże niedoceniana), a co ważne – łatwo dostępna i prosta w uprawie (dla lubiących prace w ogródku).

Książkę wzbogacają kolorowe i precyzyjne zdjęcia i rysunki, co pomaga bez problemu rozpoznać daną roślinę.

Przy każdej roślinie jest krótki opis, historia lecznicza, zbiór, zastosowanie i przepisy.

Autorka wspaniale i zaskakująco wykorzystuje potencjał ziół, począwszy od ich właściwości leczniczych, po kosmetyczne, gospodarcze, a kończąc na kulinarnych. Czytając książkę dowiemy się m.in. jak wykorzystać napar z bylicy pospolitej w pracach domowych albo co to jest smorodinówka.

Wszystkie przepisy można wykonać z łatwo dostępnych składników, są proste w przygotowaniu i praktyczne – kilka sama przetestowałam.

Ponadto książkę wzbogacają ciekawostki historyczne i ludowe, które sprawiają, iż wyróżnia się ona spośród innych tego typu pozycji.

 Na końcu zamieszczony jest pomocny dodatek, dzięki któremu szybko odnajdziemy informacje o ziołach na interesujące nas dolegliwości.

Jest to suplementtura dla każdego, komu bliska jest natura, dla osób, które chcą prowadzić zdrowy styl życia i długo cieszyć się dobrym zdrowiem. Może stanowić zarówno poradnik medyczny, dla tych co cenią naturalne metody leczenia, jak również książkę kucharską, dla lubiących eksperymentować w kuchni czy być źródłem inspiracji dla Pań preferujących naturalne kosmetyki.

Z pełnym przekonaniem polecam tę książkę, która wspaniale przedstawia otaczający nas świat ziół, jest bogatym zbiorem informacji, ciekawostek i przepisów z ich udziałem.

U mnie spośród wszystkich pozycji o ziołach jest numerem 1.

 

Książę przetestowała Anna Ptak.

Książkę można nabyć drogą kupna w Wydawnictwie Bosz.

Warto przeczytać

Zawsze piszemy jasno, prosto i zrozumiale. Tworzymy artykuły DLA Was.