426 mity na temat noworocznego detoksu

Mity na temat noworocznego detoksu

detoksNowy Rok za nami, co oznacza tylko jedno: wszechobecne hasło “detoks atakujące nas z okładek czasopism i ekranów telewizorów. Każdy ekspert od żywienia i każdy celebryta chętnie dzieli się swoimi pomysłami na zgubienie poświątecznych kilogramów i “oczyszczenie organizmu z toksyn”. Czy którykolwiek z tych magicznych sposobów działa? Czas na przegląd i obalenie detoksowych mitów.

Mit numer 1. Hydrokolonoterapia

Jednym z popularniejszych sposobów na oczyszczanie układu pokarmowego stała się hydrokolonoterapia, czyli irygacja jelita grubego. Metoda ta polega na wprowadzeniu pod ciśnieniem oczyszczonej, filtrowanej i ogrzanej wody do światła jelita w celu oczyszczenia go z zalegających złogów, bakterii i kamieni żółciowych. Metoda ta nie jest aprobowana przez większość doradcay, dlatego wykonywana jest w gabinetach odnowy biologicznej czy SPA. Mimo zapewnień o bezpieczeństwie i nie inwazyjności hydrokolonoterapii grozi ona perforacją jelita, a wykonywana regularnie wyjaławia jelita, co grozi spadkiem odporności i większą podatnością na choroby. Poza tym zabieg jest drogi…

Mit numer 2. Detoks za pomocą soków

Celebryci i blogerzy piszący o odżywianiu spopularyzowali modę na zielone soki mające być panaceum na wszelkie dolegliwości. Soki mają oczyszczać, odżywiać i oczywiście odchudzać. Niebezpiecznym wydaje się pomysł zastąpienia wszystkich posiłków sokami, które nie są w stanie zapewnić mam odpowiedniej ilości składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania. Popularność sokowego detoksu opiera się na założeniu, że nasze organizmy są w ogromnym stopniu skażone toksynami – gdyby była to prawda, czulibyśmy się na tyle źle, że prawdopodobnie wymagalibyśmy leczenia szpitalnego, a nie kolejnego zielonego napoju. Jedzenie się je, a nie pije.

Mit numer 3. Detoks herbatami ziołowymi

Herbatki na detoks zdobyły ogromną popularność w ciągu ostatniego roku dzięki gwiazdom reklamującym je regularnie w social media. Według nich mają nie tylko odchudzać, ale też oczyszczać nasz organizm z mitycznych toksyn. Osoby je zachwalające zalecają także zbilansowaną dietę i regularne ćwiczenia, które już same z siebie mają właściwości odchudzające. Herbaty na detoks należy stosować z umiarem ponieważ wykazują działanie przeczyszczające, co początkowo może dawać efekt szczuplejszej talii, ale nie faktyczną utratę wagi. Czy tak naprawdę przepis na ziołowy sukces nie opiera się na zbilansowanej diecie i ćwiczeniach, a nie jedynie ziołach?

Mit numer 4. Quinoa

Quinoa, czyli komosa ryżowa ma teraz swoje 5 minut w przemyśle spożywczym, dorobiła się nawet statusu superfood i uznawana jest za doskonałą alternatywę dla makaronów i ciężkostrawnych węglowodanów.
Quinoa zawiera niewiele kalorii i tłuszczu, za to wiele składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Ponadto świetnie nawadnia, co przyczyniło się do jej popularności wśród sportowców.
Minusem komosy ryżowej jest to, że kalorie, które posiada choć jest ich niewiele, pochodzą głównie z cukrów. Ponadto dochodzi aspekt etyczny – quinoa hodowana jest głównie w Boliwii, gdzie stanowi podstawę diety jej mieszkańców. Z powodu ogromnej popularności komosy ryżowej jej ceny wzrosły tak znacznie, że Boliwijczyków nie stać już na jej spożywanie. Poza tym czy ktokolwiek wierzy w produkty-cud bez, działające bez zrównoważonej diety i życia?

Noworoczny detoks – jak zrobić to skutecznie?

Twój organizm już robi to za Ciebie. Zdrowa wątroba i prawidłowo funkcjonujące nerki oczyszczają z zanieczyszczeń krew a wraz z nią cały organizm. Nie ma potrzeby dodatkowej suplementacji, która może przynieść więcej szkody niż pożytku.
Jak być zdrowym w Nowym roku?
Dobrym początkiem jest rzucenie papierosów, ograniczenie alhoholu i kawy (lub przygotowanie jej w inny, korzystniejszy dla zdrowia sposób).
Podstawą jest dobrze zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna. Żadne wymyślne napoje i suplementy nie zastąpią zdrowej diety – takiej, której podstawą są warzywa i owoce (sezonowe!), pełnoziarniste zboża i odpowiednio dobrane przyprawy. Do tego zalecamy minimum 30 minut aktywności fizycznej pięć dni w tygodniu i tak przygotowani wkraczamy w nowy, zdrowy rok.

na podstawie: http://timesofindia.indiatimes.com/home/science/Myths-about-your-New-Year-detox-debunked/articleshow/50366428.cms?utm_source=facebook.com&utm_medium=referral&utm_campaign=TOI

Warto przeczytać

Zawsze piszemy jasno, prosto i zrozumiale. Tworzymy artykuły DLA Was.