80 otylosc i nadwaga z dodatkowymi kilogramami nie ma suplementko

Otyłość i nadwaga – z dodatkowymi kilogramami nie ma suplementko

Codzienne jedzenie ma sprawiać, że czujemy się dobrze – dostarczać nam składniki odżywcze i energię. Jeśli jemy zbyt dużo, organizm niczego nie zmarnuje, zamieni jedzenie w tłuszcz i przechowa na „ciężkie czasy”. Dziś z takim dodatkowym tłuszczykiem ma problem już ponad 50% Polaków! Dlaczego tak się dzieje? W czasach, w których żyjemy nawyki żywieniowe ludzi bardzo się zmieniły. Zmalała nasza aktywność fizyczna. Wzrosła ilość dostępnego jedzenia. Dla przykładu, na początku XX wieku każda osoba zjadała mniej niż 5kg cukru rocznie, dziś zjada od 40 do 60kg!

 

O nadwadze i otyłości mówimy wtedy, gdy w organizmie jest zbyt dużo tkanki tłuszczowej. Jest ona zagrożeniem dla zdrowia, a czasem i życia. Otyłość jest chorobą przewsuplementłą (długotrwałą), jak nadciśnienie czy cukrzyca.

Ważne jest rozmieszczenie tłuszczu. Dodatkowe kilogramy na brzuchu są nie tylko dodatkowym naciskiem na przeponę i narządy wewnętrzne, ale też producentem szkodliwych substancji prowadzących do miażdżycy. Dlatego wzrasta ryzyko nadciśnienia, chorób serca, udaru mózgu, cukrzycy typu 2. Ciało przypomina wtedy kształt jabłka (obwód talii jest większy niż bioder). Natomiast nadmiar tłuszczu rozłożony na biodrach i udach, tzw. “gruszka”, jest powodem problemów ze stawami i żylakami.

Najbardziej popularne sposoby pomiaru ryzyka nadwagi i otyłości to:

 • Wskaźnik masy ciała (BMI) – mówi ile tkanki tłuszczowej posiadasz.
 • Obwód talii (obwód brzucha na wysokości pępka). Wartość powyżej 85 cm u kobiet
  i 100 cm u mężczyzn sugeruje otyłość typu jabłko.

Dodatkowo można zrobić badania krwi, aby sprawdzić hormony tarczycy, których nieprawidłowe wartości mogą prowadzić do nadwagi.

Kalkulatory BMI

Przyczyny

Otyłość może mieć wiele przyczyn – wiek, płeć, geny, psychika, ale najczęściej jest efektem niezdrowego jedzenia oraz braku ruchu, czyli naszych przyzwyczajeń.

Przyczyny, które możesz kontrolować:

Przyczyny, których nie możesz kontrolować:

Emocje: niektórzy z nas przejadają się z powodu depresji, lęku, stresu, nudy  i wielu innych powodów, które nie mają nic wspólnego z głodem. W takich przypadkach należy zgłosić się do psychologa.

Nawyki i styl życia: to najczęstsza przyczyna!Zaliczamy tutaj:

 • przejadanie się (zjadamy więcej niż potrzebujemy)
 • siedzący tryb życia(bezczynność)
 • tucząca żywność na wyciągnięcie ręki (dania “fast food”, chipsy, napoje gazowane, czyli jedzenie bogate w cukier i/lub tłuszcze)
 • wieloletnie nawyki – wpływają na to co, kiedy i ile jemy. Nie zwracamy na to uwagi.
 • brak czasu na planowania
  i przygotowania zdrowych posiłków
 • brak czasu na ćwiczenia
 • zbyt duże porcje
 • jedzenie w pośpiechu i nieregularnie
 • picie zbyt dużych ilości alkoholu

Geny: Otyłość wydaje się rodzinna. Jednak najczęściej spowodowana jest nie wspólnymi genami, ale nawykami i stylem życia.

Płeć: Mężczyźni mają więcej mięśni niż kobiety. Dlatego spalają więcej kalorii. Stąd kobiety są bardziej narażone na przybierania na wadze.

Dodatkowym problemem może być menopauza – kobiety mogą, w tym czasie przytyć ok. 6 kg.

Wiek: zwalnia metabolizm, mięśnie zanikają – obniża się potrzeba na energię, a jemy tyle samo.

Pewne schorzenia i suplementi :

 • sterydy, pigułki antykoncepcyjne, suplementi przeciwdepresyjne
 • niedoczynność tarczycy
 • zespół Cushinga
 • depresja
 • zespół policystycznych jajników

Otyłość jest na drugim miejscu wśród głównych przyczyn przedwczesnej śmierci! (tytoń jest pierwszy)

 

Cena zdrowia

Otyłość to nie tylko problem estetyczny i związany z nim cellulit. Problemy zaczynają się od wysokiego poziomu cholesterolu, trójglicerydów, wysokiego cukru we krwi oraz ciśnienia krwi. Dodatkowo, żadne z tych nieprawidłowości nie daje objawów aż doprowadzą do:

 • cukrzycy typu 2
 • niewydolności serca, zawału serca
 • udaru mózgu,
 • kamieni żółciowych, problemów z wątrobą,
 • niektórych nowotworów (szczególnie raka endometrium, jajników, piersi, szyjki macicy, prostaty, jelita grubego, pęcherzyka żółciowego, trzustki, wątroby i nerek).

Ponadto dodatkowe kilogramy kładą duży nacisk na każdą część ciała, co obciąża kości i stawy. Pojawić się również może:

 • choroba zwyrodnieniowa stawów (szczególnie kolana i biodra), która wywołuje ich ból 
  i sztywność, żylaki i zakrzepicę żylną oraz ból w dole pleców
 • choroby płuc i bezdech senny (zmęczenia w ciągu dnia, senność, rozkojarzenie i problemy w pracy)
 • migreny i ciężkie bóle głowy
 • depresja

Cena społeczna

Społeczne koszty otyłości są ogromne. Ludzie otyli, między innymi z powodu złego stanu zdrowia, są dużo częściej nieobecni w pracy, osiągają słabe wyniki w szkole i w pracy, dyskryminowani igorzej traktowani.Wiele osób otyłych cierpi emocjonalne. Nie lubią przebywać w towarzystwie, pozować do zdjęć, patrzeć w lustro. Są ośmieszani. Często czują wstyd i odrzucenie.

 

Rozwiązania ZMIANA STYLU ŻYCIA. Otyłości można zapobiegać!

Nie mówmy o kaloriach, pomówmy o zdrowiu! Nie ma magicznych pigułek na zdrowie. Radykalne diety nie są bezpieczne, bo często nie zawierają wystarczającej ilości witamin i minerałów. Co więcej, długie przerwy między posiłkami powodują spadek cukru we krwi, a głód wieczorem jest bardziej dokuczliwy i trudniej go zaspokoić. Nie ma co liczyć na utratę kilogramów podczas snu lub oglądania telewizji. Takie sztuczki nie działają. Co możesz zrobić?

1. Odpowiedz sobie na pytania typu: Co sprawia, że ​​się przejadasz? Może przerwa na kawę w pracy? Wyjścia z przyjaciółmi? Oglądanie telewizji? Wieczorne przekąski? Może nie lubisz zostawiać resztek na talerzu? Czy jesz szybko? Jak często sięgasz po owoce i warzywa? Mając wgląd w swoje nawyki możesz uniknąć tych niezdrowych.

2. Ruszaj się. Przynajmniej 30 minut, 5 razy w tygodniu. Może to być spacer, jazda na rowerze, prace domowe, prace w ogrodzie, taniec, chodzenia po schodach lub uprawianie sportów. Nie musisz być maratończykiem. Szukaj rzeczy, które Cię cieszą. Jeśli dojeżdżasz do pracy samochodem zastanów się, czy nie możesz zamienić go na rower lub spacer. Jeśli dojeżdżasz autobusem – wsiadaj 2 przystanki później lub wysiadaj wcześniej niż zazwyczaj.

3. Zbadaj stężenie glukozy i cholesterolu we krwi (najlepiej w rozbiciu na HDL i LDL) oraz okresowo ciśnienie krwi (przynajmniej raz w roku). Prawidłowy poziom cukru we krwi (na czczo)
Do 110 mg/dl – wynik prawidłowy
110-125 mg/dl – wskazuje na nieprawidłową tolerancję glukozy
Powyżej 126 mg/dl – cukrzyca.

4. Wsparcie rodziny i przyjaciół. Uczenia się nowych, zdrowych sposobów odżywiania się, które staną się częścią codziennej rutyny nie jest proste. Na to potrzeba czasu i zaangażowania najbliższych.

5. Praca z doradcaem i dietetykiem. Jeśli ciągle czujesz się głodny, albo nie wiesz jak zmienić swoje nawyki zgłoś się do dietetyka. Możesz także porozmawiać z naszymi ekspertami (możliwe konsultacje online przez skype, gdziekolwiek mieszkasz; stacjonarne wizyty domowe: Glasgow, Olsztyn, Wrocław). Specjalista pomoże:

 

6. Zmniejsz wielkości porcji i nie spiesz się przy jedzeniu. Im wolniej jesz, tym mniej. Wolne przeżuwanie pozwala wstępnie strawić pokarm, nadaje mu również zasadowy odczyn.

7. Nie przesadzaj – jeśli z trudem przychodzą Ci zmiany, możesz zostawić sobie kilka posiłków w tygodniu, w których dozwolone są odstępstwa.

8. Poznaj nowe sposoby radzenia sobie ze stresem, zamiast przekąsek. Może to być joga, ćwiczenia fizyczne, muzyka relaksacyjna.

9. Unikaj preparatów “dietetycznych”. Gdy zobaczysz reklamy preparatów, które obiecują, że pomogą Ci schudnąć, zastanów się dobrze. Wiele z tych obietnic nie jest prawdziwych, a niektóre dodatki w nich zawarte mogą mieć poważne skutki uboczne. Porozmawiaj z doradcaem przed ich użyciem.

10. Grupy Wsparcia. Wielu osobom łatwiej przestrzegać diety i  ćwiczeń, jeśli dołączą do grupy ludzi z podobnymi problemami.

Warto się zapoznać z artykułem na temat psychologicznych aspektów otyłości.

Warto przeczytać

Zawsze piszemy jasno, prosto i zrozumiale. Tworzymy artykuły DLA Was.