Siła magnezu

0
Rate this post

Magnez jest jednym z elektrolitów w organizmie, minerałów, które przenoszą ładunek elektryczny, gdy są rozpuszczone w płynach ustrojowych, takich jak krew, ale większość magnezu w organizmie jest nienaładowana i związana z białkami lub przechowywana w kościach.

Kości zawierają około połowy magnezu w organizmie. Krew zawiera bardzo mało. Magnez jest potrzebny do tworzenia kości i zębów oraz do prawidłowego funkcjonowania nerwów i mięśni. Od magnezu zależy również prawidłowe funkcjonowanie wielu enzymów w organizmie. Magnez jest również związany z metabolizmem wapnia i potasu.

Poziom magnezu we krwi zależy w dużej mierze od tego, jak organizm pozyskuje go z pożywienia i wydala z moczem i kałem, a w mniejszym stopniu od całkowitych zapasów magnezu w organizmie. Poziom magnezu we krwi może stać się.

Najważniejsze informacje o magnezie

Magnez jest jednym z najbardziej obfitych minerałów w organizmie, z czego połowa znajduje się w kościach. Przydatny zarówno dla dorosłych, jak i dzieci, magnez jest uznawany głównie ze względu na jego rolę w układzie nerwowym i działanie na skurcz mięśni.

Bogata żywność

Magnez znajduje się w wielu produktach spożywczych, ale przede wszystkim w czekoladzie, która jest prawdziwą kopalnią magnezu. Występuje również w pełnoziarnistych zbożach, roślinach strączkowych (suszona fasola, soczewica itp.), ciemnozielonych warzywach i suszonych owocach oraz owocach oleistych, takich jak orzechy ….
Należy zaznaczyć, że niektóre wody mineralne mogą być doskonałym źródłem magnezu.

Więcej o magnezie

Magnez bierze udział w wielu funkcjach organizmu u dzieci i dorosłych: pomaga zmniejszyć zmęczenie, wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i uczestniczy w prawidłowych funkcjach psychologicznych, takich jak koncentracja, rozumowanie i pamięć.
W organizmie można znaleźć do 24 g magnezu, z czego około 65% jest zmagazynowane w kościach, które stanowią rezerwuar, który może być częściowo zmobilizowany w razie potrzeby. Pewna ilość magnezu znajduje się również w mięśniach oraz w niektórych narządach, takich jak wątroba, serce i nerki.

Rola magnezu

  • Magnez jest jednym z najbardziej kompletnych minerałów, a jego właściwości są liczne:
  • Magnez pomaga zmniejszyć zmęczenie
  • Przyczynia się do równowagi elektrolitowej
  • Jest zaangażowany w metabolizm energetyczny
  • Magnez przyczynia się do funkcjonowania układu nerwowego i mięśniowego
  • Pomaga w utrzymaniu kości i zębów.

Korzyści płynące z magnezu

Podobnie jak wapń, magnez jest niezbędnym minerałem dla organizmu. Nie wytwarzamy go jednak, a jego zawartość zmniejsza się w zależności od naszej codzienności, mniej lub bardziej intensywnej…

Dowiedzmy się i sprawdźmy, jaką rolę odgrywa nasza dieta!

Magnez jest jednym z najobficiej występujących w organizmie minerałów. Większość magnezu w naszym organizmie jest zmagazynowana w kościach i zębach (około 60%). Reszta magnezu znajduje się w mięśniach, wątrobie i innych tkankach miękkich. Jest także regulatorem metabolizmu węglowodanów i tłuszczów, tkanki mięśniowej, serca i nerwowej.

Magnez uczestniczy w ponad 300 reakcjach biologicznych biorących udział w czynnościach komórkowych przyczyniając się do prawidłowego odzyskiwania energii. Bierze udział w przekazywaniu sygnałów nerwowych, szczególnie w mechanizmach skurczów i rozkurczów mięśni.

Magnez jest niezbędnym minerałem, który przyczynia się do normalnych funkcji fizjologicznych i zmniejsza zmęczenie. Magnez przyczynia się również do równowagi elektrolitowej i pomaga w utrzymaniu prawidłowych zębów i kości.

Zalecane wartości odżywcze – Zalecane dzienne spożycie dla dorosłych wynosi 375 mg/dzień, co odpowiada około 150g zielonej fasoli i 3 kwadratom ciemnej czekolady!

Gdzie ukrywa się magnez?

Pokarmy najbogatsze w magnez to rośliny strączkowe, takie jak soja, czarna i biała fasola. Występuje również w płatkach śniadaniowych i orzechach nerkowca. Oprócz nasion roślin strączkowych występuje w szpinaku, karczochach, brukselce i boćwinie. Należy zaznaczyć, że niektóre wody mineralne zawierają dużą ilość magnezu.