Sztuka odżywiania – zdrowe odżywianie porady, zdrowy styl życia

0
Rate this post

Wielu osobom zdrowe odżywianie kojarzy się z odchudzaniem. Ale każdy może cieszyć się wieloma innymi korzyściami ze zdrowego odżywiania, które wykraczają poza kontrolę wagi. Zdrowe odżywianie nie jest dietą. Jest to sposób na życie.

Niezależnie od tego, czy korzystasz z Trenera Żywienia, czy nie, prawdopodobnie spotkałeś się z terminem “zdrowe odżywianie”. Ale czym jest to tajemnicze podejście żywieniowe, o którym wszyscy mówią w tych dniach? I co ważniejsze, dlaczego ma być kluczem do zdrowego umysłu w zdrowym ciele? Znamy odpowiedź, więc czytaj dalej, aby się dowiedzieć.

Zdrowe odżywianie w pigułce

Zdrowe odżywianie to styl życia oparty na zrównoważonej diecie, zawierającej całe, nieprzetworzone produkty. W ten sposób dostarczasz swojemu organizmowi wszystkich dobrych składników odżywczych, których potrzebuje do optymalnego funkcjonowania. Jednocześnie unikasz nadmiernie przetworzonej żywności, która jest kluczowym czynnikiem otyłości i chorób przewlekłych.

Zaletą zdrowej diety jest to, że nie stosujesz diety.

Zamiast tego jesz smaczne, a zarazem pożywne jedzenie. Żadnego liczenia kalorii, żadnych diet. Wiele osób próbowało już którejś z tych tak bardzo nagłaśnianych diet i po jakimś czasie dopiero mogli się przekonać, że nie działają. Zdrowe odżywianie oznacza, że inaczej podchodzisz do różnych spraw. Nie musisz liczyć kalorii, ani niczego wymieniać, ani nawet jeść kapusty przez dwa tygodnie. To proste podejście żywieniowe, niezależnie od tego, czy jesteś wegetarianinem, weganinem czy masz nietolerancje pokarmowe.

Zdrowe odżywianie w pigułce

Zasady zdrowego żywienia

Cała żywność jest podstawą zdrowej diety. Te pokarmy są albo spożywane w naturalnej postaci, bez przetworzenia, albo składają się z jednego składnika. Jest to również powód, dla którego zazwyczaj nie potrzebują one etykiety żywieniowej. Oprócz spożywania całych, nieprzetworzonych pokarmów, zdrowe odżywianie oznacza również spożywanie wysokiej jakości produktów, w tym warzyw, owoców, mięsa i ryb. Dlatego radzimy, by zawsze, gdy tylko możesz, wybierać produkty ekologiczne. Twoje ciało podziękuje Ci za dokonanie właściwego wyboru. A żeby pomóc chronić środowisko i wspierać lokalnych rolników, staraj się kupować produkty regionalne tam, gdzie są one dostępne.

Twoje posiłki określają ilość przyjmowanych składników odżywczych

Warzywa, owoce, zielenina liściasta, zioła, orzechy, nasiona i ryby lub mięso to tylko kilka przykładów tego, jak wygląda Twoje menu, gdy odżywiasz się zdrowo. Te całe pokarmy są wypełnione wszystkim, czego potrzebujesz, aby utrzymać zdrowe ciało i umysł (tak, na twój nastrój wpływają również niektóre składniki odżywcze): witaminy, minerały, fitoskładniki, błonnik, zdrowe tłuszcze, białko i węglowodany.

Twoje ciało zależy od wielu z tych składników odżywczych, aby funkcjonować prawidłowo i utrzymać cię w zdrowiu.

Na przykład witaminy są niezbędne dla różnych procesów metabolicznych i nie mogą być syntetyzowane przez organizm człowieka (z wyjątkiem witaminy D). Pomimo ich ogromnego znaczenia, niedobory witamin nie są rzadkością, nawet w najbardziej rozwiniętych krajach. Ważne jest, aby regularnie spożywać witaminy, aby wzmocnić swój układ odpornościowy i uniknąć problemów z koncentracją i zmęczeniem.

Dlaczego nasze społeczeństwo cierpi z powodu niedoborów składników odżywczych?

Twoje posiłki określają ilość przyjmowanych składników odżywczych

W większości przypadków jest to spowodowane niezrównoważoną dietą. Przy szybkim tempie naszego życia powszechne jest regularne decydowanie się na fast foody, gotowe posiłki czy napoje gazowane. Na przykład produkty typu fast food mają wysoką zawartość kwasów tłuszczowych trans, cukrów, dodatków, konserwantów i sodu, a niską zawartość (lub brak) witamin, minerałów i antyoksydantów.

Składniki te mają bezpośredni negatywny wpływ na nasze zdrowie, nastrój i energię, a w najgorszym przypadku mogą prowadzić do poważnych chorób, takich jak cukrzyca, rak czy problemy z sercem. Ponadto wiele konwencjonalnie uprawianych owoców i warzyw jest silnie zanieczyszczonych herbicydami i pestycydami, a konwencjonalnie uprawiane mięso i ryby są naładowane hormonami, które mogą być szkodliwe dla zdrowia. Wszystko to podkreśla znaczenie przejścia na produkcję ekologiczną.

Zasada 80/20

Pamiętaj, że przyjęcie zdrowego stylu odżywiania nie oznacza, że musisz jeść w 100% zdrową żywność. Można zjeść kawałek tortu w urodziny i od czasu do czasu wypić lampkę wina lub piwa. Oczywiście wolno też od czasu do czasu zjeść kawałek czekolady (wybieraj ciemną czekoladę). Nie chcemy, abyś czuł się związany ścisłymi zasadami.

Zamiast tego należy cieszyć się korzyściami płynącymi ze zdrowego odżywiania, które zaczniesz odczuwać wkrótce po przyjęciu tego stylu życia. Jeśli jesz zdrowo przez 80% czasu, to już jest wielkie osiągnięcie. Pamiętaj, że.

Podsumujmy

Jakość jedzenia, które spożywasz ma bezpośredni wpływ na jakość Twojego życia: jak wyglądasz, czujesz się i działasz. Jesteś tym, co jesz. Zdrowe odżywianie oznacza spożywanie pełnych pokarmów i unikanie nadmiernie przetworzonej żywności.

Z Trenerem Żywienia upewniamy się, że jesz dokładnie to, czego potrzebujesz, aby stać się najlepszą wersją siebie. Skorzystasz ze zbilansowanego i zróżnicowanego planu posiłków ze smacznymi przepisami. Jeśli jesteś wegetarianinem, weganinem lub nie lubisz mięsa czy ryb, mamy również przepisy idealne dla Ciebie.